#Gezegenİçin
bugün atılan küçük adımlarla yarının büyük dönüşümü...

ecording; küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştiren sosyal girişimdir. 2017’de temelleri atılan ecording, kelebek etkisi ile değişimin ve etkinin oluşturabileceği çözümleri, yenilikçi teknolojiler ile insanlığa ulaştırmayı ve teknolojinin gücünü kullanarak dünyadaki iklim krizi mücadelesine destek vermeyi amaçlar.

ecording to -

(pre) Doğaya göre -,

Yaşamımızda her şey doğaya ve doğanın parametrelerine bağlıdır. Doğadan öğrenerek ve ilham alarak geliştirdiğimiz her çözüm, insanlığın doğayla uyumlu bir yaşam tarzı benimsemesine katkı sunmak ve yine “doğaya göre” etki, fayda, teknoloji, deneyim üretmek için vardır. ecording ismini tam da buradan alır.

“ecording to” kelime anlamı, İngilizce “according to- (-e göre) edatından türemektedir. Türkçe’ye ise “doğaya göre” olarak çevrilmektedir.

DEĞERLERİMİZ

Değerlerimizin ortak bir özelliği var!

ecording olarak küresel iklim krizine karşı verdiğimiz mücadeleyi 4 farklı değer etrafında şekillendirdik.

01. İNOVASYON —

İlhamımızı doğadan alır, ona fayda sağlamak için geliştirdiğimiz her çözümde teknoloji ve inovasyonun gücünden faydalanırız.

02. SORUMLULUK —

Doğaya ve canlılara karşı sorumluluklarımızın farkındalığıyla, problemin değil çözümün bir parçası olmayı taahhüt ederiz.

03. DOĞAYLA UYUM —

İklim krizi mücadelemizi günlük rutinlere entegre ederek, doğayla uyumlu ve inovatif dönüşümler gerçekleştiririz.

04. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK —

Bireyler ile markaların beraber harekete geçtiği iş modelleriyle iklim krizine karşı mücadeleyi sürdürülebilir kılarız.

ARTIK PROBLEMİ DEĞİL, ÇÖZÜMÜ KONUŞMA ZAMANI!

Küresel iklim kriziyle nasıl mücadele edeceğiz?

Gezegenin Sınırları:
İnsanlık İçin Güvenli Alanı Araştırmak

Johan Rockström ve Will Steffen’in öncülük ettiği bir grup akademisyen, “Gezegenin Sınırları: İnsanlık İçin Güvenli Alanı Araştırmak” isimli bir makale yayımladı.

Makalede karbon salımı ve buzulların erimesi, ormansızlaşma, biyoçeşitlilik kaybı, okyanus asitlenmesi gibi 9 kritik eşikten söz edildi. Söz konusu 9 kritik eşiğin aşılması, büyük ölçekli ve geri döndürülemez çevresel değişiklikler oluşturma riskini beraberinde getiriyor. Üstelik bir eşiğin aşılması, domino etkisiyle sistemin diğer parçalarının da kritik eşiği geçme ihtimallerini artırabilir. 2022’ye kadar geldiğimiz noktada, dünyada istikrarı düzenleyen ve hayatta kalmamızı sağlayan 9 eşikten 4’ünü aştık. İşte yalınlaştırılmış bu bilimsel model ile “İklim krizi ile mücadeleye nereden başlayacağız?” sorusunun yanıtını bulmuş olduk.

Dünya’nın bize ihtiyaç duymayacağı günün hayalini kuruyoruz!

ecording olarak; 2030 - 2050 hedeflerimizi ve küresel iklim krizine karşı mücadelemizi bu 9 kritik eşik çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uyumlu olarak sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştirerek şekillendirdik.

ECODRONE®

Küresel iklim krizine karşı öncelikli ulaşılması zor alanlara tohum ve tohum topu atışları gerçekleştirerek, ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik çalışmalarına destek veren insansız hava araçlarıdır.

ECORDINGAPP®

Dünya yararına verilen görevleri doğruladığınızda, küresel iklim krizine karşı harekete geçerken, edindiğiniz ecoPuan’lar ile de kendinizin ve dünyanın ihtiyaçlarını karşıladığınız mobil uygulamadır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI

ecording, tüm çalışmalarını Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda yürütür.

SKA 10 — EŞİTSİZLİKLERİN AZALTILMASI

ecoDrone’larla atışı gerçekleştirilen tohum topları; öncelikli olarak kırsal alanlarla yaşamını sürdüren, ekonomik ve sosyolojik açıdan iklim krizinden olumsuz etkilenen kadınlarla üretilir.

ecoDrone’larla atışı gerçekleştirilen tohum topları; öncelikli olarak kırsal alanlarla yaşamını sürdüren, ekonomik ve sosyolojik açıdan iklim krizinden olumsuz etkilenen kadınlarla üretilir. Söz konusu çalışmalarla ecording, küresel iklim krizinden kaynaklanan ekonomik eşitsizliklerin azaltılmasına destek olma motivasyonuyla, kırsalda yaşayan kadınlar için sürdürülebilir bir gelir kaynağı oluşturmayı hedefler.

SKA 12 — SORUMLU ÜRETİM VE TÜKETİM

Geliştirilen her teknolojik çözüm, birey ve tüzel paydaşların doğaya karşı sorumluluklarının farkına varmaları ve doğayla uyumlu bir yaşam benimsemelerine katkıda bulunur.

Geliştirilen her teknolojik çözüm, birey ve tüzel paydaşların doğaya karşı sorumluluklarının farkına varmaları ve doğayla uyumlu bir yaşam benimsemelerine katkıda bulunur. ecoDrone işaretli her ürün/hizmet/işlem için tohum topu atışı gerçekleştirmek, bir iş modeli olmanın yanı sıra insanlara uzaktan doğaya dokunabildikleri ve küresel iklim krizine karşı harekete geçtikleri bir deneyim sunar. ecordingApp ise bireyler ve kurumların dönüşümünü desteklerken, insanların sürdürülülebilir yaşam alışkanlıklarını benimsemelerine yardımcı olur.

SKA 13 — İKLİM EYLEMİ

Vizyon ve misyonunun yanı sıra geliştirdiği her teknolojik çözüm ve iş modeliyle ecording, iklim değişikliği ve etkileri ile mücadeleyi kuruluş amacı olarak benimser.

Vizyon ve misyonunun yanı sıra geliştirdiği her teknolojik çözüm ve iş modeliyle ecording, iklim değişikliği ve etkileri ile mücadeleyi kuruluş amacı olarak benimser. ecording’in temel amacı iklim krizine karşı sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştirmektir. Bu kapsamda ecoDrone’lar ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik çalışmalarına, ecordingApp ise karbon salımının azaltılmasına hizmet eder. ecording, 2030’a kadar 5 farklı kıtada 7 farklı teknoloji ürünüyle iklim krizine karşı mücadelesini güçlendirmeyi hedefler.

SKA 15 — KARASAL YAŞAM

İnsansız hava araçları ecoDrone’lar ulaşılması zor alanlara tohum topu atışları gerçekleştirerek, ormanlaştırma çalışmalarına ve biyoçeşitliliğin artırılmasına hizmet eder.

İnsansız hava araçları ecoDrone’lar ulaşılması zor alanlara tohum topu atışları gerçekleştirerek, ormanlaştırma çalışmalarına ve biyoçeşitliliğin artırılmasına hizmet eder. Orman varlığının artması çölleşme ve kuraklığa karşı bir çözüm olmanın yanı sıra biyoçeşitliliğin artması ve mevcut ekosistemlerin korunmasına olanak tanır.

SKA 17 — AMAÇLAR İÇİN ORTAKLIKLAR

ecording; sivil toplum, üniversiteler, kamu ve özel sektörle partnerlikler yaparak, tüm insanlığın problemi olan küresel iklim kriziyle mücadele için ortaklıklar gerçekleştirir.

ecording; sivil toplum, üniversiteler, kamu ve özel sektörle partnerlikler yaparak, tüm insanlığın problemi olan küresel iklim kriziyle mücadele için ortaklıklar gerçekleştirir. Geliştirilen teknolojilerin iyileştirilmesi, ormanlaştırma ve biyoçeşitliliğin artırılmasında teknolojinin gücünü kullanarak ihtiyaçlara yanıt verilmesi gibi konularda, kamu kurumları ile üniversitelerin bilgi ve uzmanlığından faydalanılır. Finansal sürdürülebilirliği ise marka ve kurumlarla partnerlikler yaparak sürdürülebilir kılan ecording, çok paydaşlı ortaklıklarla sürdürülebilir kalkınma amaçlarına hizmet eder.

2019 YILINDAN BUGÜNE BAŞARILARIMIZ

Çalışmalarımız, ulusal ve uluslararası birçok kurum ve kuruluş tarafından takdir gördü.

ecording, GreenTech alanında çalışan şirketlerin parçası olduğu ve uluslararası bir komünite olan GreenTech Alliance üyesidir.

GREENTECH ALLIANCE

ecording; 2019 yılında 160 sosyal girişim arasından imece 3. destek programına seçilen 3 girişimden biri olmuştur.

IMECE

ecording; İstanbul Kalkınma Ajansı, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Startup100 partnerliğinde gerçekleştirilen Türkiye’nin en başarılı 100 girişiminin seçildiği “Corporate & Startup Day” dahilinde Türkiye’nin en başarılı 24. girişimi seçilmiştir.

STARTUP100

ecording; 10.400 girişimin katıldığı, İTÜ Arıteknokent tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük girişim yarışması Big Bang Start-Up Challenge 2019 Final Sahnesi’nde yer almıştır.

BIG BANG START-UP CHALLENGE

ecording, 2021 yılında İş Bankası ve Kolektif House ana partnerliğinde yürütülen Workup girişim hızlandırma programına seçilen 8 girişimden biri olmuştur.

WORKUP

ecording, 2021 yılında Vogue Türkiye tarafından yılın doğa dostu girişimi seçilmiştir.

VOGUE TÜRKİYE

ecording; 23 ülkeden 130 başvurunun bulunduğu Hackquarters HSBC Sürdürülebilir Büyüme Programı’na seçilen 5 girişimden biri olmuştur.

HACKQUARTERS

ecording; Endeavor Türkiye’nin Akbank iş birliğiyle düzenlediği StartUpCampus Programı’nın 3. dönemine seçilen 13 girişimden biri olmuştur.

ENDEAVOR

ecording Sürdürülebilir İş Ödülleri 2020’de “Yılın Startup’ı” ödülüne layık görülmüştür.

SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ ÖDÜLLERİ

ecording kurucusu Mert Karslıoğlu, Fortune Türkiye 2020 ve 2021 yılı 40 Yaş Altı 40 listesinde yer almıştır.

FORTUNE TÜRKİYE

ecording, ecoDrone ürünü ile Türkiye’nin en prestijli çevre projelerine verilen Sabri Ülker Çevre Ödülü’nün sahibi olmuştur.

SABRİ ÜLKER ÇEVRE ÖDÜLÜ

ecording; yüksek etkili girişimlerin yerel, ulusal ve küresel sorunlara getirdikleri çözümleri ölçeklendirme odağındaki Accelerate2030’un global etabına seçilerek Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmiştir.

ACCELERATE2030

ecording; 290 global aday arasından WSA TOP 40’a seçilen global etki girişimlerinden biri olmuştur.

WSA

ecording; UNDP ve Impact Hub iş birliği ile düzenlenen Accelerate2030 programının global etabında desteklenen 15 sosyal girişimden biri olmuştur.

UNDP & IMPACT HUB

ecording; Avrupa Kalkınma Bankası Sosyal Uyum Yarışmasında global ölçekte finale kalan 7 sosyal girişimden biri olmuştur.

AVRUPA KALKINMA BANKASI

PARTNERLERİMİZ —

MARKA DEĞERİNİZE YEŞİL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KATKI SAĞLIYORUZ.

Partnerimiz olarak doğaya dokunun ve müşterileriniz ile bağınızı artırarak küresel iklim krizine karşı birlikte mücadele edin.

DESTEKÇİLERİMİZ —

Destekçilerimiz ve iş ortaklarımız yanımızda olarak etkimizi artırmamıza destek oldu.

MERAK ETTİKLERİNİZ Mİ VAR?

ecording nedir?

ecording; küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişimdir.

ecording neden kuruldu ve neyi hedefliyor?

2017’de temelleri atılan ecording, kelebek etkisi ile değişimin ve etkinin oluşturabileceği çözümleri, yenilikçi teknolojiler ile insanlığa ulaştırmayı ve teknolojinin gücünü kullanarak dünyadaki iklim krizi mücadelesine destek vermeyi amaçlar.

Küresel iklim kriziyle nasıl mücadeleye edeceğiz?

Johan Rockström ve Will Steffen’in öncülük ettiği bir grup akademisyen, “Gezegenin Sınırları: İnsanlık İçin Güvenli Alanı Araştırmak” isimli bir bilimsel makale yayımladı. Makale çerçevesinde, iklim krizinde 9 kritik eşikten söz edildi. 

 

Bunlar; iklim değişikliği (karbon salımı ve buzulların erimesi), ormansızlaşma ve arazi sistemi değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı, tatlı su tüketimi ve döngüsü, azot ve fosfor döngüsü (besin üretimi), okyanus asitlenmesi, kimyasal kirlilik, atmosferdeki aerosoller ve stratosferik ozon incelmesi. 

 

Makaleye göre; 9 kritik eşiğin aşılması, büyük ölçekli ve geri döndürülemez çevresel değişiklikler oluşturma riskini beraberinde getiriyor. Üstelik bir eşiğin aşılması, domino etkisiyle sistemin diğer parçalarının da kritik eşiği geçme ihtimallerini artırabilir. 

 

2022’ye kadar geldiğimiz noktada bahsi geçen 9 eşikten 4’ünü aştık. Bunlar; iklim değişikliği (buzulların erimesi ve karbon salımı), ormansızlaşma, biyoçeşitlilik, azot ve fosfor döngüsü (besinler). Tatlı su döngüsüyle birlikte, dünyada istikrarı düzenleyen ve hayatta kalmamızı sağlayan bu 5 eşik yaşamımız için kritik, neyse ki tatlı su döngüsünde henüz kritik eşikte değiliz ancak çok yakınız! 

 

Yalınlaştırılmış bu bilimsel model ile “İklim krizi ile mücadeleye nereden başlayacağız?” sorusunun yanıtını bulmuş olduk. 2030 ve 2050 hedeflerimizi, bilim insanlarının pozitivist araştırmalarına dayanarak belirledik. İklim krizine karşı mücadelemizi bu 9 kritik eşik çerçevesinde ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olarak; sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştirme misyonuyla sürdürüyoruz.

ecording'in çalışma alanları nelerdir?

2018 yılında ormansızlaşma ve biyoçeşitlilik kaybını önlemek amacıyla ecoDrone’ları geliştirmeye başladık. Geliştirdiğimiz insansız hava araçları olan ecoDrone’larla, öncelikli ulaşılması zor alanlara tohum topu atışları gerçekleştirerek, dünyada yapılan ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik çalışmalarına teknolojiyi kullanarak destek vermeyi amaçladık. 

 

2021 yılında karbon salımının azaltılması konusuna yoğunlaştık ve ecordingApp’i geliştirdik. ecordingApp’te Dünya yararına görevlerle, insanların günlük hayatlarında uygulayabilecekleri çevreye duyarlı faaliyetlerin ödüllendirme sistemiyle birlikte alışkanlık haline dönüşmesini sağlamayı amaç edindik. Bireysel olarak yılda sadece %1’lik bir karbon ayak izi azaltımıyla dahi yaratacağımız muazzam değişimi insanlara göstermek, eylemlerimizle aslında çözümün bizde olduğunu sunma fikri temel motivasyonumuz oldu.

 

ecoDrone’larla başlayan ve ecordingApp ile devam eden iklim krizi mücadelemizi 2030 yılına kadar gezegenimizin sınırlarını oluşturan kritik eşikler çerçevesinde 4 geliştireceğimiz alternatif teknolojiler ile destekleyeceğiz. 2030’dan 2050’ye kadar da tüm paydaşlarımızla birlikte dünyamızın iklim krizinden kaynaklı hasarlarını onarmakta kararlıyız.

Sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

İnovatif çözümlerimize entegre olun, küresel iklim kriziyle mücadeleye şimdi katılın!

Markanızın sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşırken, çevresel ve sosyal etki yaratarak küresel iklim kriziyle mücadeleye bugün başlayın!