Sıkça Sorulan Sorular

ecording hakkında en çok merak edilenlerden ve yanıtlarından oluşan bir liste derledik.

ecording; küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişimdir.

İklim krizinin artan etkileri nedeniyle orman ekosistemlerinin; karbon tutma, biyoçeşitlilik kaybının azaltılması ve gezegendeki sıcaklık artışının önüne geçilmesi gibi konularındaki kilit rolü nedeni ile önemleri daha da artmıştır. ecording, bu sonuçlar doğrultusunda geliştirdiği teknolojilerle bireylerin ve kurumların iklim krizine karşı pozitif ve doğrudan mücadele edebileceği çözümler sunmaktadır ve daha yaşanabilir bir dünyayı hedeflemektedir.

ecording bir sosyal girişimdir. Yani, toplumsal veya çevresel bir sorunu çözmeyi görev edinmiş, kâr etmeyi amaçlayan, elde ettiği kârı da dünyaya fayda üretmek için kullanan bir girişimdir. Ticari statüsü limited şirkettir.

ecording, geliştirdiği insansız hava araçları ve yazılım teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. ecoDrone; ekibimiz tarafından geliştirilen ve tohum topu ile doğrudan ekim çalışmalarında kullanılan insansız hava aracıdır. ecordingApp ise; dünyanın ve çevrenin yararına verilen görevlerin tamamlanması ile edinilen puanlarla, anlaşmalı markalardan ödüller kazandıran bir mobil uygulamadır.

Kısa vadeli hedefimiz; iş birliklerimizi artırarak yaptığımız çalışmalarla her sektörden şirket ve kurum ile entegre olarak dünyaya tohumlardan oluşan hayat potansiyelleri kazandırma çalışmalarına hız kesmeden devam etmektir. 2030 yılına kadar 1 Milyar tohum topu atışı hedefimiz ile Türkiye’deki ve dünyadaki karbon ayak izini azaltmayı aynı zamanda çevre bilinci ve çevre teknolojileri konularında öncü kurumlardan biri olmayı hedeflemekteyiz. Bunun yanı sıra şubat 2021’de açtığımız Hollanda ofisimiz ile de Türkiye’de başlayan bu süreci dünya genelinde geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

ecoDrone; ecording tarafından geliştirilen ve ağaçlandırılması gereken ulaşılması zor alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştiren insansız hava araçlarıdır.

Tohum topları, tohumların çimlenme ihtimallerini iyileştirmek ve hızlandırmak için; kil, toz gübre, çeşitli mineraller ve çalışma yapılacak türün doğal çimlenme bölgesinden alınan orman toprağı ile özel olarak hazırlanan karışımla tohumların kaplanmasının ve belirli sıkma oranlarında misket büyüklüğünde toplar haline getirilmesinin bir sonucudur.

Tohumların söz konusu şekilde etraflarının kaplanması sayesinde; soğuk, aşırı sıcak, rüzgar, orman canlılarının tohumu yemesi gibi şartlardan minimum maliyetle  korunmaları sağlanmaktadır. Ayrıca tohumun çimlenebilmesi için sıcaklık ve nem açısından, dış ortam koşullarından bağımsız olarak kendi içerisinde uygun bir ortam yaratmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan çalışmalarda, kuş zararlarının karaçam türünde çimlenmeye karşı %42 gibi yüksek oranlarda olumsuz etkileri olduğu deneysel olarak tespit edilmiştir.

İklim krizinden kaynaklı gelir eşitsizliği yaşayan gruplardan biri de kırsal bölgelerde yaşayan insanlardır. Geçim kaynakları çoğunlukla tarım ve hayvancılık olan bu kesim, küresel iklim krizinden doğrudan etkilendiği için gelir eşitsizliği ile de karşı karşıya kalmaktadır. Ekim sahalarımıza yakın bölgelerde yaşayan ve iklim krizi nedeni ile gelir eşitsizliğine maruz kalan kadınlara, tohum toplarının üretimi için ecording tarafından özel olarak geliştirilen materyallerin eğitimleri veriliyor ve söz konusu kadınlar ile tohum toplarının üretimi gerçekleştiriliyor. Ardından üretilen tohum toplarının söz konusu kadınlardan satın alınması ile birlikte Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sahalarda ekim operasyonları gerçekleştiriliyor. Böylelikle ecording, küresel iklim krizinden olumsuz etkilenen kadınların ek gelir elde etmesine katkıda bulunuyor ve iklim krizine karşı kadınlar ile birlikte doğrudan mücadele ediyor.

Yaklaşık 2018 yılında başlatılan ve Orman Genel Müdürlüğü, İç Anadolu Tohum Enstitüsü ve Artvin Çoruh Üniversitesi destekleri ile yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda, bugüne kadar 5 farklı sahada atışı gerçekleştirilen 6 farklı tohum türü için ortalama %36 oranında çimlenme gözlemlenmiştir. Söz konusu çimlenme oranları; çalışma sahası, kullanılan tohum türü ve ekim zamanı gibi faktörlere göre değişiklik göstermekte olup, minimum %9, maksimum %62 oranları arasında seyretmektedir. Verimliliklerin Ar-Ge çalışmaları ile günden güne artırılması üzerine çalışmalar sürdürülmektedir.

Ekim çalışması yapılan sahalar, Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırmaya uygun alanlar olarak Ar-Ge amacıyla tahsis edilmektedir. Ülkemizdeki tüm ağaçlandırma sahaları Orman Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmektedir ve uygunlukları yine Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Her bir saha için belirlenen ve sağlanması kanunen zorunlu bir başarı alt sınırı bulunmaktadır. Değerlendirme sürecine göre saha üzerinde tamamlama ve farklı aksiyon planları uygulanmaktadır.

Çalışma sahalarının verimlilik hedefleri, Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Sonrasında, ecording’in sorumlu ekibi ve OGM tarafından belirli dönemlerde gözlemler gerçekleştirilir. İhtiyaç duyulması durumunda sahada ecoDrone ile tamamlama atışları gerçekleştirilir.

ecording, markalar ile yapılan iş birlikleri neticesinde kurumsal hizmet satışlarıyla gelir sağlamaktadır.

Satın alınan her bir ürün ve hizmet doğada bir tohum topuna dönüşüyor. Örneğin, satın aldığınız bir üründe ecoDrone simgesi gördüğünüzde, o ürün satışı için ecoDrone ile bir tohum topu atışı gerçekleştirildiğini anlıyorsunuz. Ayrıca ürünlerin üzerine yerleştirilen QR kodu okutmanızla birlikte tohum topunun ne zaman, nerede, hangi türde atıldığı gibi detaylı bilgilere ulaşabiliyor ve alandan en güncel fotoğrafları görüntüleyebiliyorsunuz. Bu iş modeli ile; uzun vadede bireylerin ve markaların doğada yarattığı etkiyi görmelerini ve farkında olmalarını sağlamak için çalışmaktayız.

ecordingApp; dünya yararına verilen görevleri gerçekleştirdiğinizi kanıtladığınızda, edindiğiniz ecoPuanlarla ödüller kazandığınız bir mobil uygulamadır. Bahsi geçen mobil uygulama 2021’in ikinci çeyreğinde yayında olacaktır.

“1 Takipçi 1 Ağaç” ecording’in 2 yıldır sürdürdüğü Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ve aynı zamanda bir sosyal medya kampanyasıdır. Bu proje kapsamında her operasyon döneminde ecording’in sosyal medya hesaplarını takip eden her bir takipçi adına tohum topu atışı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu operasyonlar ecording şeffaflık ilkelerine bağlı kalınarak, düzenli olarak ecording’in sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmaktadır. Proje kapsamında bugüne kadar 70.000’in üzerinde tohum topu atışı gerçekleştirilmiştir.

Yeşilin her tonundan haberdar olun.

Dünyadan ve ecording’ten tüm yeşil haberler ve gelişmeler e-posta kutunda!


    Kişisel verilerinizi korumayı önemsiyoruz. Gizlilik Politikası