#1takipçi1ağaç

#1takipçi1ağaç kampanyasıyla; sosyal medya hesaplarımızı takip eden her takipçimiz için bir tohum topu atışı gerçekleştiriyoruz.

Biz insanların sosyal varlıklar olduğu, tarihin her döneminde farklı yöntemlerle birçok kez ispatlanmıştır. Peşinde olduğumuz soruların çözümlerini bulma amacımız, yaşadığımız çevreyi bu çözümler doğrultusunda inşa etmemize ve etrafımızdaki insanlarla bu nedenle bir araya gelmemize neden olmuştur. Biz de bu nedenle, modern yaşamda kendimiz için inşa ettiğimiz farklı bir sosyal alan olan sosyal medyada; hem küresel iklim krizine karşı hedeflediğimiz çözümleri gerçekleştirmek hem de toplumun her bireyinde çevre bilinci oluşturmak adına insanlarla bir araya geliyoruz. Sosyal medya platformlarımızda oluşturduğumuz #1takipçi1ağaç kampanyasıyla; çevre adına çözümler ve istatistikler sunduğumuz, iklim krizi ve doğa ile ilgili bilgiler paylaştığımız sosyal medya hesaplarımızı takip eden her takipçimiz için bir tohum topu atışı gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde hem bireylerin çevre bilincine katkıda bulunuyoruz hem de yapılan bu basit eylemi, iklim krizine karşı doğrudan mücadele etme potansiyeline sahip bir argümana dönüştürüyoruz.

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından hazırlanan Arazi Raporu’na göre, 2030 yılına kadar küresel sıcaklığın 1.5 derece olmasının önüne geçme fırsatımız kalmadı. Ancak bugünden itibaren harekete geçersek söz konusu sıcaklığı 2030 yılında 1.5 derece sıcaklıkta sabit tutarak, küresel iklim krizine karşı büyük bir adım atmayı başarabiliriz. Geçtiğimiz yıl içerisinde, We Are Social tarafından hazırlanan Digital 2020 raporunda dünya üzerinde 3.8 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunun açıklanması, 2030 yılı için koyduğumuz hedef doğrultusunda #1takipçi1ağaç kampanyasının iklim krizi ile mücadele kapsamındaki gücünü ve önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıl WIN International tarafından sosyal medya kullanıcıları üzerinde gerçekleştirilen anket sonuçları, insanların küresel iklim krizine karşı farkındalıklarının ve çevre bilinçlerinin henüz yeteri kadar gelişmediğini de ortaya koyuyor. Dünyanın 40 ayrı ülkesinde gerçekleştirilen ve “Küresel ısınmaya neden olan bir iklim krizi var mı?, Küresel iklim krizi insan faaliyetlerinin bir sonucu mu?, Küresel iklim krizi insanlık için ciddi bir tehdit midir?, İklim krizinin önüne geçilmesi için geç mi?” sorularının yer aldığı ankette, “Tamamen Katılıyorum” cevabını verenlerin dünya ortalamasının %38,7 ve Türkiye ortalamasının %24,2 oranında kalması, #1takipçi1ağaç kampanyasının başka bir açıdan da önemini net bir şekilde karşımıza çıkarıyor. Bununla birlikte ankette yer alan “İklim krizinin önüne geçilmesi için geç mi?” sorusuna, özellikle 1997’den sonra doğan ve sosyal medyayı en çok kullanan neslin %42.8 oranında “Evet” demesi, sosyal medya kullanımının ve kampanyalarının küresel iklim krizi üzerinde çok daha fazla etkili olması gerektiği anlamına geliyor.

Bizler ecording olarak tüm bu bulgular ışığında tek başımıza dünyanın çevresel problemlerini çözemeyeceğimizin farkındayız. Bu nedenle hala vaktimiz varken, sizlerle birlikte dünyamızı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Şimdi sen de bizimle birlikte hemen harekete geçerek, 2030 yılına kadar koyduğumuz hedeflerin bir parçası ol ve @ecordingmapp sosyal medya hesaplarını takip ederek ilk adımını at!

PAYLAŞ Kİ ÇOĞALSIN!