#doğayabırak

Her Organik Sertifikalı Bio Duş Jeli alışverişi, #doğayabırak hashtag'iyle yaptığınız her gönderi için ecoDrone ile doğaya bir tohum topu bırakıyoruz.

Le Petit Marseillais

250.000

tohum topunu ecoDrone ile toprakla buluşturuyor!

Dünya kara alanının üçte birini ormanlar oluşturuyor ve karadaki türlerin yarısından fazlası ormanlarda yaşıyor. Küresel ısınmayla birlikte oluşan iklim krizine karşı en büyük bariyer görevi gören, dünyanın akciğerleri olarak kabul edilen ormanlar her geçen yıl hızla yok oluyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO)’nun 1990 yılından beri derlenen verilerden yola çıkarak hazırladığı kapsamlı rapora göre son 30 yılda dünya genelinde toplam 178 milyon hektar ormanlık alan yok oldu.

Dünya ormanlarını kaybederken biz; Le Petit Marseillais olarak, doğaya verdiğimiz sözleri havada bırakmıyor, toprakla buluşturuyoruz. Bu sayede yalnız marka olarak değil, tüketicilerimizin de Türkiye’nin ve dünyanın ağaçlandırılmasına katkıda bulunması için bir fırsat yaratıyoruz. ‘’Sözünü Doğaya Bırak’’ diye çıktığımız bu yolda, her Organik Sertifikalı Bio Duş Jeli alışverişiniz, Sözünü #DoğayaBırak hashtag’i ile sosyal medyadaki her paylaşımınız için ecording iş birliğiyle ecoDrone’larla doğaya tohum topları bırakıyoruz.

Sözümüzü havada bırakmıyor, toprakla buluşturuyoruz. Şimdi sen de her alışverişin ve her sosyal medya paylaşımın ile Türkiye’nin ağaçlandırılmasına katkıda bulunabilirsin. Le Petit Marseillais Organik Sertifikalı Bio Duş Jeli ile sen de Sözünü #DoğayaBırak.​

Play Video

Tohum toplarını iklim krizinden olumsuz etkilenen kadınlar ile birlikte üretiyoruz.

Ekim çalışmalarımızda kullandığımız tohum toplarını, ekim yaptığımız bölgelerdeki kırsal alanlarda yaşamlarını sürdüren ve iklim krizinden doğrudan etkilenen kadınlar ile üretiyoruz. Bu bölgelerde yaşayan kadınlara, tohum topu üretimi için geliştirdiğimiz özel materyallerin eğitimlerini verdikten sonra üretim yapmalarını sağlıyoruz ve ürettikleri tohum toplarını onlardan satın alıyoruz. Böylece onlar için alternatif bir gelir kaynağı oluşturarak, iklim krizi ile mücadeleye katılmalarını sağlıyoruz.

Üretimi gerçekleştirilen tohum toplarını ecoDrone’lar ile toprakla buluşturuyoruz.

Tohumlar ait oldukları ağaçlardan toprağa karışarak doğada hayat bulurlar ve yeniden yeşil bir iz olmayı başarırlar. ecording olarak; küresel iklim krizine karşı mücadele etmek amacıyla, tıpkı rüzgarın ve kuşların ağaçlardan topladıkları tohumları toprağa karıştırması gibi doğayı taklit ediyor ve ulaşılması zor alanlara ecoDrone'lar ile tohum topu atışları yaparak yeni ağaçların filizlenmesini sağlıyoruz.

Merak Edebilecekleriniz

ecoDrone is an unmanned aerial vehicle developed by ecording. ecoDrone delivers airborne seed ball shoots in hard-to-reach areas that need to be afforested.

Seed balls to improve and accelerate the germination possibilities of seeds; it is a result of covering the seeds with a specially prepared mixture with clay, powder fertilizer, various minerals, and forest soil taken from the natural germination area of the species to be studied and turning them into marble-sized balls.

Thanks to the seeds’ covering, they are protected from conditions such as cold, extreme heat, wind, and forest creatures eating the seeds at minimum cost. Besides, it creates a suitable environment for the seed to germinate in terms of temperature and humidity, regardless of the external environmental conditions. In the studies published by the General Directorate of Forestry, it has been experimentally determined that bird damages have a high rate of negative effects of 42% against the larch species’ germination.

People living in rural areas are one of the groups experiencing income inequality due to the climate crisis. This segment, whose livelihoods are mostly agriculture and animal husbandry, is also faced with income inequality as they are directly affected by the global climate crisis. Women living in areas close to our operation sites and exposed to income inequality due to the climate crisis are trained on materials specially developed by ecording for the production of seed balls, and the production of seed balls is carried out with these women. Then, with the purchase of the seed balls produced from those women, planting operations are carried out in the fields determined by the General Directorate of Forestry. In this way, ecording contributes to the additional income of women affected by the global climate crisis and fights directly with women against the climate crisis.

As a result of the R&D studies initiated in approximately 2018 and carried out with the support of the General Directorate of Forestry, Central Anatolia Forestry Research Institute, and Artvin Coruh University, germination at an average of 36% is observed for six different seed species that have been shot in 5 different fields so far. The said germination rates vary according to factors such as the working area, the type of seed used, and the sowing time, and it is between a minimum of 9% and a maximum of 62%. Studies are continuing to increase productivity day by day through R&D.

The General Directorate of Forestry assigns operation areas to fit for planting with the purpose of R&D. All afforestation areas in Turkey are supervised and assessed for suitability by the General Directorate of Forestry. There's an evaluated and a minimum success value for every site. You can reach all species and areas used in R&D processes by ecording here.