Sürdürülebilir Moda İçin “Satın Alma, Kirala” Diyen Sosyal Girişim: UnoMoi | ecording Yeşil İş Birlikleri Serisi

Aylık kiralık kıyafet aboneliği ile hızlı modanın çevreye verdiği zarara bir nebze de olsa "dur" diyebilmeyi amaçlayan partnerimiz UnoMoi,etkili sürdürülebilir moda girişimi örneklerinden biri. Bu yazıda sizlere UnoMoi’yi tanıtıyoruz.

Sürdürülebilir moda; son zamanlarda sıkça duyduğumuz, kimimizin hayatına entegre ettiği kimimizin ise nasıl ve nereden başlayacağını bilmediği bir sistem. Peki nedir bu sürdürülebilir moda? 

Tüketimi artıran hızlı moda anlayışına karşı gelişmiş, ekolojik bütünlüğü savunan, çevreye duyarlı moda anlayışı olarak tanımlayabiliriz. Aylık kiralık kıyafet aboneliği ile hızlı modanın çevreye verdiği zarara bir nebze de olsa “dur” diyebilmeyi amaçlayan partnerimiz UnoMoi, etkili sürdürülebilir moda girişimi örneklerinden biri. Bu yazıda sizlere UnoMoi’yi tanıtıyoruz.

Sürdürülebilir Moda Neden Gündemde?

Lüks kadın giyim markalarına ait giysilerin aylık olarak kiralanmasını mümkün kılan UnoMoi, “satın alma kirala, giy, değiştir, tekrarla” mottosuyla hareket ediyor. Zira tekstil sektörü, fosil yakıtların ardından iklim krizini en büyük ikinci sebebi olarak biliniyor. Öyle ki, küresel karbon salımının %7’sini oluşturmakta ve her yıl 15 milyon ton giysi çöpe atılmakta.

Hazır Giyim Sektörüne Sürdürülebilir Bir Çözüm: UnoMoi

UnoMoi, sürdürülebilir modayı aylık kiralık kıyafet aboneliği ile destekliyor. Lüks kadın giyim markalarını kiralamanıza olanak tanıyan sosyal girişim, daha az para harcayarak çok daha fazla kıyafeti kullanım hakkına sahip olmanızı mümkün kılıyor. Bunu kaç kere giyeceğim diyerek almadığınız ya da alıp dolabınızın bir köşesinde beklettiğiniz hızlı moda anlayışının yerine size hem tarz hem de çevre dostu olmanın bir yolunu sunuyor. 

Tarzınızı destekleyip alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmeyi amaç edinen yeşil girişim UnoMoi; 2021 yılında, Ayşe Kefli ve Gözde Atasoy tarafından kuruldu.  O zamandan bu yana ise kiralık giysi ve kiralık elbise denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri. 

“Hızlı Üretime DUR de!” ve “Doğayı Koru!” söylemleriyle bizleri alışveriş alışkanlıklarımızı sürdürülebilir moda çerçevesinde değiştirmeye yönelten yeşil girişimin sistemi ise çok basit. Lüks kadın giyim markaları arasından seçeceğiniz 3 ürünü aylık olarak sabit ve uygun fiyatlandırma ile kiralayabilirsiniz. Dilerseniz haftalık tek bir kiralık kıyafet seçeneği de mevcut. Üstelik kargo ve sigorta ücreti fiyata dahil olan marka, sizi kuru temizleme derdinden de kurtarıyor. 

UnoMoi x ecording

Sadece günlük hayatta değil, iş hayatından tatile, kış sporlarından farklı davetlere uygun kiralık kıyafet fırsatı sunan UnoMoi’de yaptığınız her alışveriş, doğada yeni yaşam potansiyelleri oluşmasına destek oluyor. ecording x UnoMoi partnerliği kapsamında, her kiralık giysi aboneliği alışverişinizde insansız hava araçlarımız ecoDrone’lar ile tohum toplarını toprakla buluşturuyoruz.

Moda anlayışınızı daha çevre dostu ve sürdürülebilir hale getirmek için yarın çok geç, şimdi harekete geçin! Detaylı bilgiye UnoMoi web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Damla Ünsever