Impact100 Listesine Seçildik: Norssken Vakfı Nedir?

ecording olarak, Stockholm’deki teknoloji ve etki girişimleri merkezi Norrsken Foundation tarafından Dünyanın En Umut Verici Etki Girişimleri listesi 2022 Norrsken Impact100’e seçildik! Bu sayede logomuz New York Times Meydanı’nda yer alırken, sizlerle bu gururu paylaşmak ve Norssken Vakfı hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.

ecording olarak, Stockholm’deki teknoloji ve etki girişimleri merkezi Norrsken Foundation tarafından Dünyanın En Umut Verici Etki Girişimleri listesi 2022 Norrsken Impact100’e seçildik!

Bu sayede logomuz New York Times Meydanı’nda yer alırken, sizlerle bu gururu paylaşmak ve Norssken Vakfı hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.

İçindekiler

 • Norssken Vakfı Nedir?
 • Norssken Vakfı’nın Çalışma Alanları
 • ecording’in Yer Aldığı Impact100 Listesi Nedir?
 • Impact100’e Hangi Şirketler Seçilir?
 • ecording Neden Impact100 Listesi’ne Seçildi?

Norssken Vakfı Nedir?

Norrsken Vakfı, dünyanın dört bir yanından girişimcilerin yoksulluk, kıtlık, mental sağlık, kirlilik ve iklim değişikliği gibi dünyanın en büyük zorluklarını çözmelerine yardımcı olmaya adanmış, kar amacı gütmeyen, dini ve partizan olmayan bir kuruluştur.

Bir finansal teknoloji şirketi olan Klarna’nın kurucusu Niklas Adalberth tarafından Haziran 2016’da kurulmuştur.

başlangıç aşamasındaki girişimler için bir hızlandırma programı yürüten kuruluş; Stockholm, İsveç, Kigali ve Ruanda’da ortak çalışma alanları işletiyor. 2020’de Norrsken House adı verilen ofisleri, 130’dan fazla şirketten 450’den fazla girişimciyi ağırlamıştır.

Norssken Vakfı’nın Çalışma Alanları

Vakıf, Avrupa’nın en büyük teknoloji ve etki girişimleri merkezi olan İsveç’in Stockholm kentindeki Norrsken House isimli ofisi ve Afrika’nın en büyük başlangıç merkezi olan Kigali, Ruanda’daki Norrsken House’u yönetmekte. 

Teknolojiyi kullanarak küresel zorlukları çözen en iyi girişimcilere yatırım yapan 130 milyon dolarlık bir etki VC fonu olan Norrsken VC’yi ve Afrika’nın yeni teknoloji unicornlarını inşa eden istisnai girişimcileri destekleyen 200 milyon dolarlık bir büyüme fonu olan Norrsken22’yi geliştiriyor. 

Ayrıca erken aşamadaki startup’lar için Avrupa’nın önde gelen Hızlandırıcı programlarından biri olan Norrsken Impact Accelerator’ı da yönetiyor.

ecording’in Yer Aldığı Impact100 Listesi Nedir?

Impact100 Norrsken ve aday ortakları tarafından derlenen, dünyanın en umut verici etki girişimlerinin yıllık bir listesidir.

Liste, olumlu değişimi yönlendirmek için girişimciliğin gücünü vurgulamayı ve dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışacak kadar cesur bireyleri cesaretlendirmeyi amaçlıyor.

Impact100’e Hangi Şirketler Seçilir?

Impact 100 listesine seçilmek demek:

 • Pozitif küresel etkiyi iş modelinin içsel ve tartışılmaz bir parçası haline getiren şirketler.
 • İş yapmak ve olumlu etki yaratmak için ölçeklenebilir teknolojiden yararlanmayı amaçlayan, yüksek riskli ve yüksek potansiyelli girişimler.
 • Ölçeklenebilir bir iş modelinnin yanı sıra büyümeyi olumlu küresel etki ile birleştirme konusunda kanıtlanmış bir yeteneğe sahip işletmeler.
 • Pazara en az bir MVP (piyasaya sürülmesi ve test edilmesi için gereken en temel özelliklere sahip ürün) ürünü sunmuş ve/veya en azından seri A finansmanı toplamış şirketler.
 • 17 sürdürülebilir kalkınma hedefine karşı ölçülebilir, olumlu ilerleme sağlayan şirketler
 • İleride unicorn girişime dönüşme potansiyeli olan, çalışmaları 1 milyar insanın hayatını olumlu yönde etkileyebilecek şirketler
ecording Neden Impact100 Listesi’ne Seçildi?

2017’de temelleri atılan ecording; kelebek etkisi ile değişimin ve etkinin oluşturabileceği çözümleri, yenilikçi teknolojiler ile insanlığa ulaştırmayı ve teknolojinin gücünü kullanarak dünyadaki iklim krizi mücadelesine destek vermeyi amaçlar.

ecording, 2017 yılında ormansızlaşma ve biyoçeşitlilik kaybını önlemek amacıyla ecoDrone’ları geliştirmeye başladı. Türkiye’de geliştirdiğimiz  insansız hava araçları ecoDrone’larla, öncelikli ulaşılması zor alanlara tohum topu atışları gerçekleştirerek, dünyadaki ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik çalışmalarına teknolojiyi kullanarak destek vermeyi amaçladık. 

2021 yılında karbon salımının azaltılması konusuna yoğunlaştık ve ecordingApp’i geliştirdik. ecordingApp’te Dünya yararına görevlerle, insanların günlük hayatlarında uygulayabilecekleri çevreye duyarlı faaliyetlerin ödüllendirme sistemiyle alışkanlık haline dönüşmesini sağlamayı amaç edindik. 

Bireysel olarak yılda sadece %1’lik bir karbon ayak izi azaltımıyla dahi yaratacağımız muazzam değişimi insanlara göstermek, eylemlerimizle aslında çözümün bizde olduğunu sunma fikri temel motivasyonumuz oldu.

ecoDrone’larla başlayan ve ecordingApp ile devam eden iklim krizi mücadelemizi 2030 yılına kadar gezegenimizin sınırlarını oluşturan kritik eşikler çerçevesinde 4 geliştireceğimiz alternatif teknolojiler ile destekleyeceğiz. 

2030’dan 2050’ye kadar da tüm paydaşlarımızla birlikte dünyamızın iklim krizinden kaynaklı hasarlarını onarmakta kararlıyız!

mission2030 pursued by ecording adını verdiğimiz manifestomuzda da belirttiğimiz üzere, tüm çalışmalarımızı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde sürdürüyor ve küresel etkimizin gücüne inanıyoruz.